Thermodrewno – charakterystyka i wykorzystanie

Jeżeli chcemy wykorzystać drewno w naszym domu zależy nam, aby było ono ciepłe, bezpieczne i mocne. Wiadomo, że ważny jest wybór odpowiedniego gatunku. Jednak równie ważna jest odpowiednia konserwacja i obróbka tego materiału. Jedną z obecnie stosowanych, nowoczesnych form przygotowania i konserwacji drewna jest obróbka termiczna.

Modyfikacja termiczna drewna – na czym to polega?

Drewno z natury jest biodegradowalne i nietrwałe. Może ono gnić i się wypaczać. Rozwiązaniem jest tu właśnie modyfikacja termiczna. Obróbka termiczna wykorzystuje ciepło i parę, by zmienić fundamentalne właściwości drewna. Dzięki temu staje się ono hydrofobowe, mniej chłonie i minimalnie rozszerza się i kurczy wraz ze zmianą wilgotności. W tym procesie cukry zawarte w drewnie przekształcane są w nieżywnościowe źródło. Dzięki temu zmniejsza podatność na gnicie, a jego kolor się przyciemnia dając piękne estetyczne rezultaty.
Zazwyczaj obróbka termiczna przebiega w 3 fazowym procesie, w którym wykorzystuje się jedynie ciepło i wodę. Nie używa się tu żadnych substancji chemicznych dzięki czemu jest to jeden z najbardziej naturalnych i ekologicznych sposób przedłużania żywotności produktów drewnianych. Na początku temperatura w piecu gwałtownie wzrasta. To zmniejsza wilgotność drewna z 15-20 % praktycznie do zera. Następnie temperatura podnosi się jeszcze bardziej do około 190-215 stopni Celsjusza. W zależności od tego jak wysoka jest temperatura, i jak długo jest utrzymywana, tym ciemniejsze staje się drewno. Para wodna służy do zapobiegania paleniu się desek w wysokich temperaturach. W wyniki działania ekstremalnego ciepła naturalne kwasy i cukry są modyfikowane i zmieniają fizyczną strukturę drewna. W konsekwencji zdolność drewna do wchłaniania wilgoci maleje i jest ono odporne na gnicie oraz rozkład. Na koniec drewno jest chłodzone. Potem producent może zająć się już frezowaniem i przygotowaniem desek pod konkretne projekty.

Zalety thermodrewna

Przede wszystkim thermodrewno jest wytrzymałe i możemy liczyć na gwarancję nawet na 25-30 lat. Jest odporne na próchnicę, gnicie, szkodniki, grzyby i rośliny. Dzięki niskiej zawartości wilgoci w porównaniu z nieobrobionym drewnem jest ono stabilne wymiarowo i nie wypacza się. drewniany tarasCo więcej jest to świetny izolator i pomaga utrzymać temperaturę w naszym wnętrzu. Pomoże też je wyciszyć. Jest też odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ale warto je przy takim wykorzystaniu dodatkowo zakonserwować, by w wyniku działania słońca drewno nie zmieniło koloru.
Dodatkowo jest to też materiał bardzo ekologiczny. W procesie obróbki cieplnej nie są wykorzystywane żadne chemikalia. Zrębki drewniane można spalać, poddawać recyklingowi lub usuwać jak normalne odpady, w odróżnieniu od desek impregnowanych ciśnieniowo.
Możemy wybierać deski przygotowane w dwóch klasach termicznych Thermo-S i Thermo-D w zależności od naszych potrzeb. Thermo-S ma lepszą stabilność, jaśniejszy kolor i nadaje się głównie do wnętrz. Thermo-D ma ulepszoną trwałość, ciemniejszy kolor i jest stosowany zarówno w przestrzeniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Gdzie możemy wykorzystać thermodrewno?

Dzięki swojej niezwykłej wytrzymałości możemy wykorzystać to drewno praktycznie wszędzie. Jest idealne do wnętrz, wykończenia podłóg i produkcji mebli. Dzięki swojej wysokiej trwałości i stabilności po zamontowaniu na ścianie będzie świetnie ją zabezpieczać. Jednak to nie wszystko. Tak obrobione drewno to świetna alternatywa do wykończenia saun i spa. Dzięki zmniejszonej przewodności cieplnej i braku żywicy idealnie sprawdza się w takich miejscach. Deski są odporne na ciepło, zimno i warunki atmosferyczne, więc to częsty materiał stosowany do montażu elewacji i tarasów.