Top 5 sposobów na pozbycie się pluskiew

Wbrew pozorom problem związany z pojawieniem się pluskiew w domu jest dość powszechny. Te niewielkie owady mogą zadomowić się przede wszystkim w materacu lub kanapie. Ich ugryzienie nie boli, dlatego najczęściej bardzo trudno określić, że pojawiły się one w gospodarstwie domowym. Jeśli dotyczy Cię ten problem, to dowiedz się, jak skutecznie walczyć z pluskwami.

Pluskwa domowa – co to jest?

Pluskwy są niewielkich rozmiarów owadami, których długość nie przekracza 4 mm. Mają one owalny kształt. Najczęściej mieszkają w ciemnych miejscach, takich jak zakamarki łóżka czy kanapy. Mogą bytować również w starych ubraniach czy obrazach. Wytwarzają one substancję znieczulającą, dlatego ich ugryzienie jest praktycznie bezbolesne. Bardzo często mówi się o tym, że pluskwy pojawiają się w miejscach zaniedbanych, ale jest to nieprawda. Można przynieść je do domu z zewnątrz np. w torbie. Często przemieszczają się także wentylacją czy rurami c.o. Mogą więc pojawić się także w zadbanych i czystych miejscach.

Czy ugryzienie pluskwy jest groźne?

Pluskwy żerują głównie nocą, dlatego tak ciężko jest je zobaczyć. Wysysają krew ze śpiących ofiar. Ugryzienie to jest bezbolesne. Czas przebywania na ofierze to około 10 minut. O tym fakcie można dowiedzieć się dopiero po ugryzieniu. Bardzo często ugryzienie nie pozostawia na ciele żadnych śladów, dlatego ofiara może nawet nie wiedzieć o tym, że w jej otoczeniu pojawiły się pluskwy. Ślad po ugryzieniu pluskwy przypomina nieco ten po komarze, dlatego bardzo łatwo o pomyłkę. Pojawiają się one jednak w grupach i zawsze na odsłoniętym fragmencie skóry. Miejsce ugryzienia pluskwy robi się czerwone i pojawia się na nim bolesny obrzęk. U osób szczególnie wrażliwych na jad tych owadów może on być bardzo rozległy.

Obecność w otoczeniu pluskiew nie tylko sprawia ogromny dyskomfort psychiczny, ale i może być bardzo niebezpieczna. Owady te mogą bowiem przenosić wiele groźnych chorób. Największym zagrożeniem jest zakażenie gronkowcem złocistym, gdyż to właśnie tę bakterię mogą wprowadzić do ciała swojego żywiciela.

Jak pozbyć się pluskiew?

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim domu pojawiły się pluskwy, to powinieneś postarać się o to, aby je skutecznie i szybko usunąć. Poznaj 5 najlepszych sposobów na to, aby to zrobić.

1. Dokładnie wysprzątaj pomieszczenie

Jednym ze sposobów na to, aby pozbyć się pluskiew jest posprzątanie pomieszczenia, w którym się one pojawiły. Zdejmij i wypierz pościel, wytrzep materac oraz dokładnie poodkurzaj wszystkie zakamarki.

2. Zastosuj produkt do usuwania wilgoci

Inną metodą jest użycie żelu krzemionkowego, czyli substancji wykorzystywanej do usuwania wilgoci z produktów spożywczych lub butów. Małe woreczki z tym preparatem umieść np. w materacu, a pluskwy powinny dzięki temu zniknąć.

3. Zabezpiecz materac

Jeśli chcesz ochronić się przed pluskwami, to wybierz specjalny pokrowiec na materac. Ma on działanie antybakteryjne i skuteczne ochroni przed wydostawaniem się pluskiew, które w nim bytują na zewnątrz.

4. Zastosuj środki owadobójcze

W sklepach znajdziesz różnego rodzaju preparaty, które pomogą Ci walczyć z tymi owadami. Pamiętaj o tym, aby stosować je zgodnie z instrukcją i nie przebywać w pomieszczeniach, w których są one rozpylone.

5. Skorzystaj z profesjonalnych usług

Najskuteczniejszym sposobem jest skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się profesjonalnym usuwaniem owadów. Dzięki zastosowaniu rozwiązania, jakim jest dezynfekcja pluskwy zostaną usunięte bezpiecznie. Jest to zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie, które pozwoli Ci zapomnieć o tym problemie. Takie firmy dysponują profesjonalnym sprzętem, a także ogromnym doświadczeniem. Cały proces przeprowadzają sprawnie oraz bezpiecznie, dzięki czemu już po krótkim czasie możesz korzystać z pomieszczenia. 

dezynfekcja

Pluskwy są dość powszechnym problemem, o którym mówi się bardzo niewiele. Mogą pojawić się nawet w czystych i zadbanych domach. Jeśli podejrzewasz, że ten problem może dotyczyć także Ciebie, to spróbuj skutecznie się ich pozbyć. Dzięki temu unikniesz ryzyka pogryzienia, a także zakażenia gronkowcem złocistym.