Wykazując chęć montażu instalacji fotowoltaicznej we własnym domu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów związanych z umiejscowieniem paneli słonecznych na posesji. Dobre ustawienie elementów fotowoltaiki przydomowej ma największy wpływ na wydajność całego systemu oraz jego opłacalność.
Instalacje fotowoltaiczne – sposoby montażu.
Ze względu na sposoby montażu paneli systemów fotowoltaicznych należy wyróżnić przede wszystkim panele montowane na dachach budynków oraz bezpośrednio na ziemi.
W zależności od ukształtowania terenu, na którym dokonuje się montażu panele mogą być umieszczane bezpośrednio na powierzchni ziemi bądź na specjalistycznie przygotowanych podwyższeniach, które pozwolą umieścić panele słoneczne ponad wysoką trawą bądź drzewami, które mają wpływ na zmniejszanie nasłonecznienia.
W przypadku kiedy budynek na posesji posiada dużą powierzchnię dachową (prostą lub pod kątem) pojawia się możliwość umieszczenia paneli słonecznych na dachu. Należy jednak pamiętać o tym, aby ustawienie elementów fotowoltaiki było zgodne z padaniem promieni słonecznych. Zawsze należy dbać o to, aby panele były montowane w miejscu gdzie słońce świeci najdłużej. Pozwoli to osiągnąć maksymalną wydajność systemu oraz wypracować jak największe ilości energii elektrycznej bądź ogrzać dom.
Elementy wpływające na efektywność systemu fotowoltaiki.
Nie od dziś wiadomo, że panele słoneczne potrzebują do pracy energii pochodzącej z promieni słonecznych. Ważne jest więc aby umieszczane były w miejscach gdzie będą mieć jak najdłuższy dostęp do naturalnego światła. Do najważniejszych elementów jakie mają wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej zalicza się:
- Kąt nachylenia dachu,
- Kąt nachylenia stelażu mocującego,
- Powierzchnia dachu,
- Ustawienie budynku w stosunku do północy,
Wszystkie powyższe elementy składają się na stworzenie dobrego systemu pozyskiwania energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych. Kąt nachylenia dachu jest istotny, ponieważ promienie słoneczne będą padać na panele słoneczne pod kątem 90 stopni jeżeli tylko zostaną odpowiednio ustawione. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać ich powierzchnię oraz wypracować jak najwięcej energii dla budynku.
Oczywiście panele słoneczne mogą być także nasłoneczniane pod innym kątem, jednakże zmniejszy to ich wydajność oraz zyski z tym związane. Na tej samej zasadzie działa kąt nachylenia stelażu mocującego panele na powierzchni ziemi. Należy brać pod uwagę najdłuższą porę roku oraz kąt padania światła słonecznego podczas montażu paneli.
Ważna jest także powierzchnia dachu, na którym będzie montowana instalacja pozyskiwania energii. W przypadku małych budynków może okazać się, że powierzchnia będzie niewystarczająca do montażu odpowiedniej ilości paneli słonecznych. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż paneli słonecznych w najbliższej okolicy budynku na powierzchni ziemi. Ważne jest jednak aby zapewnić jak najlepsze nasłonecznienie tego miejsca. Istotne jest także ustawienie docelowego budynku w stosunku do słońca. Najlepszą opcją będzie dom, którego dach ustawiony jest bezpośrednio w stronę północy. Pozwoli to wyłapywać promienie słoneczne niemalże od samego rana aż do późnego południa pod różnymi kątami.
Czas wykonania instalacji fotowoltaicznych w Krakowie
Montaż systemów fotowoltaiki w Krakowie lub w dowolnym mieście w Polsce jest wysoce kosztowny, jednakże nie wymaga dużych nakładów czasu oraz pracy. Warto wiedzieć, że ceny najprostszych układów sięgają nawet 30 tysięcy złotych. Można tę kwotę jednak zmniejszyć uzyskując dotację na budowę tego typu rozwiązań w gospodarstwie. Jeżeli chodzi o czas wykonania instalacji fotowoltaicznych należy zagospodarować około 2-3 dni na całość prac.
Wybierając dobrą firmę do montażu fotowoltaiki sprawia, że zakładanie instalacji przebiega sprawnie oraz bez zbędnych komplikacji. Dzięki temu jeżeli posiada się odpowiednie fundusze można bardzo szybko zaopatrzyć się w system pozyskiwania energii z paneli słonecznych. Warto wiedzieć, że dzięki takiemu rozwiązaniu koszty związane ze zużyciem energii zmniejszają się do zera, a w przeciągu kilku lub kilkunastu lat inwestycja zwraca się w 100% i pozwala zarabiać dodatkowe pieniądze z energii, która oddawana będzie elektrowniom. Zdecydowanie warto inwestować w nowe technologie związane z fotowoltaiką przydomową, ponieważ nie tylko zmniejszy to rachunki domowe, ale także przyczyni się do poprawy sytuacji środowiska naturalnego.