Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat maszyn CNC

Maszyny CNC, czyli Computerised Numerical Control, to efekt rewolucji technologicznej minionego stulecia. Nieustannie rosnące zapotrzebowanie na wyroby z materiałów twardych, takich jak kamień, tworzywa sztuczne czy metale zmusiło wytwórców do inwestycji w nowoczesne systemy obrabiarek, dzięki którym produkcja mogła znacząco przyspieszyć i stać się jeszcze bardziej precyzyjną. Choć zastępowanie człowieka maszynami spotykało się od początku z pewnymi protestami, nie ma wątpliwości że w tym wypadku nikt nie jest w stanie konkurować ze sterowanymi komputerowo sprzętami. Na czym polega działanie obrabiarki CNC i dlaczego coraz więcej firm decyduje się na ich stosowanie?

Obróbka w stylu CNC

Computerised Numerical Control to tak naprawdę infrastruktura komputerowa instalowana w nowoczesnych obrabiarkach do pracy z tworzywami sztucznymi, metalami, drewnem czy kamieniem. Tradycyjne techniki obróbki zostały tu połączone z nowoczesnym oprogramowaniem, który pozwala na osiągnięcie lepszej precyzji pracy przy zminimalizowaniu strat zarówno materiałowych, jak i czasowych. Maszyny CNC wymagają wkładu ludzkiego – przeszkolony do tego pracownik jest odpowiedzialny za ustawianie odpowiednich parametrów cięcia i szlifowania oraz kontrolę pracy urządzenia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia błędu maszyny, przy zachowaniu znacznie wyższego tempa pracy niż w przypadku stosowania wyłącznie siły mięśni. Jakiego typu sprzęt można wyposażyć w tego typu oprogramowanie? Wszystko, począwszy od frezarek i tokarek, na elektrodrążkach kończąc – wszędzie, gdzie wymagana jest niesamowita precyzja i producent mógłby zyskać inwestując w lepszą jakość maszyny CNC to doskonałe rozwiązanie.

Jakie możliwości dają maszyny CNC

Jednym z kluczowych elementów tego typu maszyn są systemy napędu, które kontrolują niemalże wszystko. Dokładność pozycjonowania materiału, dostosowywanie odpowiednich prędkości obrotowych maszyn, ich przyspieszeń oraz płynności ruchów – wszystko to jest istotne podczas pracy podczas obrabiania różnego rodzaju materiałów. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje napędu: napęd servo oraz napęd krokowy. Z pierwszego korzystają przede wszystkim profesjonalni wytwórcy, którym zależy na osiągnięciu zerowego uchybu, czyli różnicy pomiędzy wartością zadaną a zmierzoną. Pozycja głowicy maszyny jest w tym wypadku nieustannie odczytywana i dostosowywana tak, by błąd wynosił zero właściwie cały czas. W przypadku przeciążenia silnika system zatrzymuje maszynę i informuje jej operatora o konieczności interwencji. Odwrotna sytuacja odnosi się do silników krokowych. Tu wszystkie ruchy maszyny składają się z bardzo dużej ilości pojedynczych kroków generowanych rzez interpolator. Napęd taki ma bardzo prostą budowę, a więc również stosunkowo niską cenę. Niestety, brak ciągłego pomiaru położenia głowicy maszyny może skutkować pewnymi uchybieniami w wypadku gdy silnik maszyny zostanie przeciążony. Materiał, na którym pracuje maszyna może wtedy ulec uszkodzeniu i wymagać poprawek.

centrum obróbcze cnc

Przykładowe centrum obróbcze CNC Szczecin

Maszyny CNC – kto najwięcej skorzysta?

Obróbka tworzyw sztucznych na masową skalę to ogromne przedsięwzięcie, które nie sposób opanować wykorzystując jedynie siłę człowieka.  Wszelkiego rodzaju zakłady produkujące sprzęt lotniczy i medyczny korzystają z maszyn CNC by uzyskać jak największą jakość i wydajność wytwarzanych elementów. Koszty poniesione podczas zakupu tego typu sprzętu są niczym w porównaniu do strat, jakie mogłaby ponieść firma korzystając z bardziej zawodnych metod obróbki. Co więcej, wykorzystywanie maszyn CNC w produkcji to również oszczędność czasu, która również przesądza o poniesionych kosztach ogólnych. Technologia jest dziś niezastąpiona w wielu dziedzinach przemysłu i maszyny CNC są jedynie najlepszym przykładem tej zasady.