Wybieramy krzesła i fotele biurowe

Krzesła i fotele biurowe to meble, na których spędza się dosyć dużo czasu, warto zatem zadbać o to, by były jak najlepiej dobrane. Jak się okazuje, ogromne znaczenie ma ilość godzin, jakie na danym meblu spędzamy w ciągu dnia, gdyż jego funkcje również mogą się różnić w zależności od tego. Na co jeszcze zwracamy uwagę przy doborze mebli biurowych?

Dobór funkcji krzesła

Otóż okazuje się, że to, jakie funkcje będzie mieć dobierane przez nas krzesło, w dużej mierze zależy od tego, ile godzin na nim spędzamy. Inne może być krzesło, na którym spędzamy dwie, cztery lub sześć godzin, a inne, gdy przesiadujemy na nim przez osiem godzin i więcej. W biurze spędzamy na ogół 8 godzin, a czasem niestety, nawet i więcej, dlatego też skupimy się przede wszystkim na tych właśnie opcjach. 

Praca do ośmiu godzin wymaga krzesła o następujących funkcjach:

  • synchronicznie odchylające się oparcie z siedziskiem w stosunku 2:1
  • możliwość swobodnego kołysania się
  • możliwość blokady siedziska i oparcia w co najmniej czterech pozycjach
  • regulacja siły oporu oparcia i regulowanie siedziska
  • funkcja Anti-Shock z blokadą przed uderzeniem oparcia w plecy

W przypadku pracy powyżej ośmiu godzin konieczne są następujące funkcje:

  • wszystkie funkcje jak wyżej
  • w przypadku możliwości blokady i siedziska wymaganych co najmniej pięć dostępnych pozycji
  • dodatkowo regulowana głębokość siedziska

W obydwu przypadkach wysokość oparcia powinna zapewniać wsparcie całym plecom użytkownika, warto również zadbać o dodatkowe wsparcie dla głowy. 

Dobór krzesła do budowy ciała

Dobór krzesła indywidualnie do budowy ciała pracownika to nadal niespotykana rzadkość. Na ogół wszyscy otrzymują takie same krzesła, co oznacza, że pod wieloma względami nadal nie będą im one służyły tak, jak powinny. Dobór krzesła do budowy ciała w idealnej sytuacji polega po prostu na tym, że siadamy na wybranym krześle celem określenia, czy spełnia nasze wymagania dotyczące komfortu, czy też nie.

meble biurowe - wybór

Często jednak nie ma ku temu możliwości, choćby ze względu na to, że danego modelu nie ma w sklepie stacjonarnym, nie ma czasu na bieganie po sklepach, czy też krzesła są zamawiane przez internet. Wówczas warto rozważyć inny sposób: otóż dla osób o nieco większych gabarytach, lepsze są krzesła z wysokim oparciem i obszernym siedziskiem (polecanym wyborem są już wówczas fotele gabinetowe), z kolei, gdy mowa o osobach drobniejszych, niższego wzrostu, dobieramy im adekwatnie mniejsze krzesła. Osobom o drobnej budowie i wysokim wzroście dobieramy krzesła z wąskim siedziskiem i wysokim oparciem itd. 

Rodzaje krzeseł biurowych

Kubełkowe

Mowa tutaj o stylowych, designerskich krzesłach biurowych z płytkim siedzeniem i niskim oparciem. Jeśli już bardzo Ci zależy na tego typu akcentach, lepiej się one sprawdzą w przypadku osób, które będą na nich siedzieć nie więcej niż kilka minut. 

Ergonomiczne

Czyli specjalnie dobrane do potrzeb danego użytkownika

Aktywne

Wszelkiego rodzaju piłki i taboreciki, wymuszające aktywną postawę. Na ogół są mało popularne, choćby dlatego, że raczej nikt nie wytrzyma ośmiu godzin balansowania na piłce. 

Gamingowe

Raczej trudno spodziewać się takiego krzesła w pracy, lecz jeśli znajdą się osoby, które zechcą sobie takie właśnie krzesło sprawić, warto wiedzieć, że to naprawdę dobry wybór, chociaż kosztowny. Koszt rośnie w dużej mierze ze względu na wygląd, lecz jest to po prostu wyjątkowo ergonomiczne krzesło, specjalnie przystosowane do spędzania przy nim wielu godzin. 

Gdzie najlepiej kupować meble biurowe?

Na współczesnym rynku istnieją liczne firmy, z których pomocą możesz zaopatrzyć się w naprawdę dobre wyposażenie. Jednym z takich miejsc jest firma Kostrubiec, w której możesz zamówić projekt wykonania mebli na wymiar, dzięki czemu będą one idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Dobrze wykonane meble będą lepiej służyć Tobie i Twoim pracownikom, poprawiając ich komfort podczas długich godzin za biurkiem.