Wykończenie kuchni murowanej

Wymurowanie ścianek to dopiero pierwszy etap urządzania murowanej kuchni. Ułożenie blatu kuchennego i instalacja zlewozmywaka oraz piekarnika, to kolejne etapy pracy.

Przygotowujemy konstrukcję pod blat. Na płycie OSB o grubości 18 mm zaznaczamy elementy konstrukcji – pasy o szerokości 10 cm. Pasy odcinamy pilarką. Konstrukcję blatu skręcamy samowiercącymi wkrętami. Poprzeczki są tak rozmieszczone, że będą się opierać na murowanych ściankach z cegły. W kilku miejscach przybijamy młotkiem konstrukcję blatu do ściany. Najlepiej użyć do tego kołków do szybkiego montażu.

Ręczną piłką do metalu z wolframowym brzeszczotem odcinamy z główek cegieł plastry o grubości 1 cm. Wykorzystujemy do tego cegły uszkodzone i połówki.  Klejem do płytek ceramicznych przyklejamy wycięte kawałki cegieł do czołowego pasa konstrukcji blatu. Klej nakładamy zębatą pacą. Na krawędzie konstrukcji, które znajdą się bezpośrednio pod blatem, nanosimy szpachelką silikon sanitarny, który zabezpieczy je przed wilgocią.

Dopasowujemy blaty do konstrukcji. Przycinamy je tak, by ich brzegi kończyły się w połowie grubości murowanej ścianki.

Za pomocą kartonowego szablonu odrysowujemy otwór pod zlewozmywak. Ustawiamy go centralnie pomiędzy dwiema ściankami. W rogach konturu wiercimy otwory wiertłem do drewna. Wyrzynarką wycinamy otwór pod zlewozmywak. Miejsce cięcia szlifujemy papierem ściernym. Układamy na ściankach elementy blatu. Sprawdzamy, czy dokładnie pasują do zmontowanej przez nas konstrukcji. Następnie przykręcamy w kilku miejscach blat do konstrukcji z płyty OSB. Używamy do tego samowiercących wkrętów i małych, stalowych kątowników. Instalujemy zlewozmywak .

Kolejność prac
Przygotowanie i montaż konstrukcji pod blat.
Oklejanie konstrukcji blatu ceglanymi plastrami.
Dopasowanie blatu do konstrukcji.
Przygotowanie otworów pod zlewozmywak i kuchenkę.
Montaż blatu, instalacja urządzeń kuchennych.

Uwaga!
Jeśli mamy zamiar zamontować blat z drewna, pamiętajmy aby zostawić przy ścianach około 0,5 cm wolnego miejsca na naturalną rozszerzalność drewna. Możemy później zastosować w tych miejscach oz-dobne listwy maskujące albo szczeliny wypełnić barwnym silikonem sanitarnym.
Materiały

silikon sanitarny w kolorze blatu,
klej do płytek ceramicznych,
płyta OSB,
kątowniki stalowe,
wkręty samowiercące,
blat z drewna klejonego,
papier ścierny.