Z jakich materiałów powinna być wykonana wytrzymała klamka do drzwi?

Klamka do drzwi to oczywisty przedmiot znajdujący się w każdym mieszkaniu. Zwykle nie myśli się o niej zbyt wiele, ale kiedy trzeba urządzić swoje mieszkanie lub po prostu ją wymienić, okazuje się, że jest wiele ważnych kwestii, które trzeba rozważyć przed jej zakupem. Mogłoby się wydawać, że to wygląd klamki powinien być najważniejszy, w końcu klamka drzwiowa powinna być dopasowana do drzwi i do stylu mieszkania. Estetyka powinna jednak ustąpić miejsca wygodzie i wytrzymałości. Klamka drzwiowa to element dotykany co najmniej kilka razy dziennie. Musi być więc ergonomiczna – dobrze dopasowana do dłoni, nie za lekka i nie za ciężka. Jeżeli chodzi o wytrzymałość, to jest to szczególnie ważne w drzwiach, które są używane częściej niż pozostałe, np. łazienkowych czy wejściowych.

Klamka do drzwi powinna być zakupem, który starczy na lata. Jak to zrobić? Należy zainwestować w klamkę wykonaną z trwałego materiału, odpornego na różne czynniki. 

Różne materiały i różne jakości klamek do drzwi

Producenci klamek drzwiowych tworzą klamki z różnych materiałów. Najtańsze klamki (i jak można się domyślić – te o najsłabszej jakości) wykonuje się z aluminium. Aluminiowe klamki są dość popularne ze względu na swoją cenę i lekkość. Zazwyczaj są ozdabiane dodatkowymi materiałami, przez co wyglądają lepiej. Nie są jednak zbyt trwałe. Klamki chromowane lub niklowane charakteryzują się całkiem dobrą jakością i sprawiają, że klamki są trwalsze. Niestety, ich wadą jest to, że niektóre osoby mogą być uczulone na chrom lub nikiel, wtedy tego rodzaju klamki się nie sprawdzą.

Kolejnym materiałem, z którego tworzy się klamki jest mosiądz. Klamki mosiężne są bardzo ozdobne, dodają pomieszczeniu elegancji. Cieszą się popularnością w mieszkaniach stylizowanych na dawne epoki. Cena tych klamek bywa dość wysoka, ale ich jakość jest tego warta. Do bezkompromisowo najlepszych tworzyw na klamki do drzwi zalicza się jednak stal nierdzewną.

klamka drzwiowa ze stali nierdzewnej do łazienki

Dlaczego stal nierdzewna to najlepszy materiał na klamki drzwiowe?

Jak wiadomo, stal nierdzewna jest odporna na korozję oraz jest bardzo trwałym tworzywem. Zamontowanie klamki ze stali nierdzewnej w łazience jest polecane tym, którzy lubią długie i gorące kąpiele. Unosząca się wilgoć nie uszkodzi takiej klamki. Dużą zaletą tych klamek jest też to, że są łatwe w czyszczeniu. Należy również pamiętać o ich systematycznej pielęgnacji i konserwacji, aby przedłużyć ich trwałość i zadbany wygląd. Klamki drzwiowe wykonane ze stali nierdzewnej prezentują się bardzo dobrze, a szczególnie we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu.

Ten rodzaj klamki na pewno będzie spełniać dobrze swoją funkcję w Państwach mieszkaniach przez wiele długich lat. Stal nierdzewna jest odporna na działania atmosferyczne i mechaniczne, np. na zarysowania. O wysokiej jakości klamek ze stali nierdzewnej może świadczyć to, że są zwykle wybierane do drzwi antywłamaniowych. Klamki te mogą być wykorzystywane zarówno do drzwi zewnętrznych, jak i tych w środku mieszkania.

O tym należy pamiętać przed zakupem klamki drzwiowej

Klamka drzwiowa powinna być zrobiona z trwałego i wytrzymałego tworzywa. Dobrej jakości klamka jest inwestycją na lata. Kupując klamkę, należy też pamiętać o tym, aby była odpowiednio dobrana do drzwi i aby wygodnie leżała w dłoni