Zadbaj o zabezpieczenie schodów dzięki solidnym balustradom

Historia elementu architektonicznego jakim jest balustrada, sięga jeszcze starożytności. Stosowana początkowo jako ogrodzenie, w postaci kamiennych słupów z ażurowymi płytami dekoracyjnymi, w późniejszych epokach została zastąpiona słupkami zwanymi tralkami, które łączy się za pomocą cokołu i poręczy. Niezwykle dekoracyjna, stanowiła element sztuki rzemieślniczej. Do XIX wieku balustrady wykonywano z drewna oraz kamienia, natomiast w momencie pojawienia się przemysłowej produkcji metalu, zaczęły być zastępowane prostymi, żeliwnymi konstrukcjami. 

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Nowoczesna technologia budowlana stawia przede wszystkim na ergonomiczność, w postaci zastosowania wytrzymałego materiału, z jakiego wykonuje się balustrady, oraz wysokiej funkcjonalności w celu zapewnienia jak najlepszej ochrony. Wszędzie, gdzie są konstruowane schody, sztucznie utworzone platformy w formie wzniesienia, podestu, które stwarzają zagrożenie wystąpienia upadku z uszczerbkiem na zdrowiu, obligatoryjnie muszą być zabezpieczane balustradą. Wszystkie wymiary w zakresie wysokości poręczy oraz rozmieszczenia ażurowych prześwitów są ściśle regulowane przepisami prawa budowlanego, zatwierdzonymi przez Ministra Infrastruktury. Dlatego aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo i komfort użytkowania, montaż i produkcja balustrady powinny być zlecane najlepszym, sprawdzonym firmom, specjalizującym się w tego typu konstrukcjach. 

Gdzie montować balustrady?

Aby skutecznie zabezpieczyć schody i chronić przed wypadkiem, wszystkie obiekty użyteczności publicznej są ogrodzone specjalnymi balustradami. Te najlepszej jakości są wykonywane z odpornego na korozję aluminium oraz stali, dzięki czemu zachowują wysoką odporność na mechaniczne uszkodzenia i działanie wszelkich warunków atmosferycznych. Doświadczenie w zabezpieczaniu konstrukcji, już na etapie projektowym, posiada firma Alu Force, istniejąca od 2013 roku. Fachowcy zajmują się profesjonalnym wykonaniem oraz montażem elementów wyposażenia obiektów, przede wszystkim mostowych oraz inżynieryjnych, które muszą być zaopatrzone w balustrady stalowe, aluminiowe oraz specjalistyczne osłony. Sprawdzona i doświadczona firma, poza standardowymi procedurami, regulowanymi przez prawo budowlane, potrafi zamontować balustrady praktycznie na każdej powierzchni, zgodnie z indywidualnymi wymogami i oczekiwaniami klienta. 

Jak skutecznie zabezpieczyć schody?

kobieta korzystająca z balustrady przy schodachPrzy rozważaniu formy zabezpieczenia schodów, warto zwrócić uwagę czy montowana konstrukcja stalowa oraz aluminiowa spełnia wymagania pod względem jakości wykonania i przepisów BHP. Firma Alu Force uzyskała certyfikat w zakresie wykonywania balustrady według klasy EXC1 oraz EXC2, które są zgodne z normami ISO PN-EN 1090-1+A1:2012. Wykonuje zabezpieczenie w postaci balustrady mostowej oraz skarpowej, których konstrukcja wnosi się na dużej wysokości. Posiada również doświadczenie w przypadku produkcji i montażu osłon przeciwporażeniowych oraz przeciwolśnieniowych, które mają na celu zapewnienie ochrony dla poruszających się osób i pojazdów na wiaduktach, wznoszonych nad liniami wysokiego napięcia, liniami trakcyjnymi pociągów.