Zakup tokarek używanych

Zakładając swój własny warsztat trzeba zastanowić się w jaki sprzęt zainwestować, aby nie przeinwestować. Na początek dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup sprzętów jakimi są tokarki używane. Są zdecydowanie tańsze niż nowe maszyny a wciąż działają właściwie, o ile poprzedni użytkownicy odpowiednio dbali o stan danej jednostki.

Czy warto inwestować w tokarkę?

Jednak sam zakup to jedyne, na czym mógłby oszczędzić nowy nabywca, gdyż najlepiej inwestować w części i narzędzia wysokiej klasy, aby maszyna działała i zarabiała na siebie jak najdłużej. Ponadto warto wiedzieć, że tokarki używane mogą różnić się prędkościami skrawania jak i samą jakością wykonywanej obróbki. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku po raz pierwszy zastosowano stal szybkotnącą. Było to rozwiązanie pozwalające na znaczne przyspieszenie pracy. Jednak przy dzisiejszych standardach tamte rozwiązania nie są wystarczające.

Obecnie poprzeczka postawiona jest znacznie wyżej i od najnowszych maszyn oczekuje się zawrotnej prędkości w połączeniu z wielką precyzją. Aby uzyskać większą prędkość skrawania kluczową rolą jest zastosowanie narzędzi, które są odporne na bardzo wysokie temperatury. Inną równie ważną sprawą jest odpowiednie obniżenie temperatury przez zastosowanie różnego rodzaju cieczy takich jak ciecie chłodzące, chłodząco-smarujące bądź tylko smarujące. Ponadto istotną sprawą jest baczne obserwowanie stanu narzędzia, aby cały czas zachowywało swoją ostrość. W innym przypadku obrabiany przedmiot może uzyskać niedokładne wymiary.

Wielkość tokarki – czy wpływa na jej wybór?

Pozostając przy wymiarach przy zakupie sprzętów takich jak tokarki używane należy wziąć pod uwagę gabaryty obrabianego materiału. Na rynku istnienie wiele rodzajów tokarek takich jak tokarki rewolwerowe, kłowe, karuzelowe i wiele innych. Różnią się one sposobem umiejscowienia przedmiotu, średnicą obrabianego przedmiotu, jego masą. Przy stosowaniu się do zaleceń producenta użytkownik powinien cieszyć się przez długie lata z dokonanego zakupu. Przy rozsądnym dokonywaniu inwestycji jak i odpowiednim obrocie pieniędzmi można pozwolić sobie na zakup nowej maszyny stworzonej specjalnie na potrzeby danego zakładu. Wówczas można zastanowić się nad wyborem między tokarkami kłowymi, rewolwerowymi, karuzelowymi i różnymi innymi typami. Każda z nich ma inną charakterystykę a dobór odpowiednich narzędzi i dbałość o ich kondycję zapewnia bardzo krótki czas obróbki materiału.

Dossan tokarka CNC

Dzisiejsze narzędzia umożliwiają nawet na obróbkę skrawaniem materiałów hartowanych charakteryzujących się wysoką twardością. Niestety nadal nie stworzono odpowiedniej technologii umożliwiającej skutecznej obróbki żeliw, gdyż ten materiał jest bardzo twardy, a przy tym niezwykle kruchy w związku z czym próba obróbki skrawaniem żeliwa mogłaby zakończyć się niepowodzeniem w postaci zniszczenia materiału oraz narzędzia. Wracając do zakupu sprzętów takich jak tokarki używane dodatkowo trzeba kierować się parametrami typu głębokość skrawania, prędkość posuwu czy prędkość skrawania, co wpływa bezpośrednio na wydajność obróbki i jej koszty – szukają tokarek według tych parametrów warto zerknąć tutaj: http://www.exapro.pl/metal-maszyny-do-obrobki-metalu-tokarki-centra-cnc-dl-tocz-do-1000mm-c352. Dla każdej istniejącej obróbki istnieje pewien próg dokładności, po przekroczeniu którego usiłowanie większej dokładności przestaje być ekonomicznie opłacalne.