Zdobienia zastawy stołowej. Jaki motyw najlepiej wybrać?

Porcelanowa zastawa na naszym stole może stać się prawdziwym dziełem sztuki. Sprawi on, że posiłki staną się jeszcze większą przyjemnością. Pięknie udekorowany stół stanie się wyjątkową ozdobą naszego wnętrza. Podczas wybierania zastawy często nie możemy się zdecydować na jej kolor czy zdobienie. Niektórzy wybierają bogato ozdobione naczynia, inni preferują biel i minimalizm. Jakie motywy i ozdoby są najpopularniejsze? Jak wybrać zastawę która będzie pasowała do naszego wystroju wnętrz?

Współczesna zastawa stołowa

Mimo, że zastawa stołowa może kojarzyć się nam z tradycyjnymi serwisami, obecnie nie brak jej  awangardowych odpowiedników. Coraz popularniejsze stają się nietypowe kształty talerzy czy filiżanek. Kwadratowe lub nawet asymetryczne naczynia mogą być niezwykle ciekawym dodatkiem w nowocześnie urządzonej jadalni. Odchodzi się również od tradycyjnej bieli. W sklepach możemy natknąć się na mocne barwy i niestandardowe połączenia kolorystyczne. Geometryczne zastawy stołowe z pewnością pokochają wielbiciele minimalistycznych i ponadczasowych wnętrz. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami tradycji również nie będziemy mieli większego problemu z nabyciem eleganckiego lub romantycznego serwisu. Producenci nie wycofują dobrze znanych białych zastaw. Niektóre z nich posiadają złoty pasek, który często kojarzony jest z polskimi, suto zastawionymi stołami. Delikatne ozdoby w formie kwiatów lub subtelnego wzoru mogą ożywić prosty styl wykonania naczyń, bez nadawania im przesadnego wyglądu. Jeśli zależy nam na całkowicie białym serwisie, można pomyśleć nad odmiennym kształtem lub wybrać większe rozmiary np. talerzy.

Istotne szczegóły przy kupowaniu zastawy stołowej

Niezależnie od tego jaką zastawę stołową wybierzemy, koniecznie musimy zwrócić uwagę na kilka elementów. Decydując się na zakup serwisu przemyślmy ilu gości zazwyczaj zapraszamy na uroczystości. Bardzo nietaktowna jest sytuacja gdy jeden z biesiadników musi spożywać posiłek z niepasującego do reszty talerza. Zbyt mała ilość naczyń uniemożliwi nam skomponowanie eleganckiego nakrycia stołu. Nie zapominajmy aby przed podaniem sprawdzić czy wszystkie elementy serwisu są w całości. Pęknięte lub uszczerbane naczynia należy niezwłocznie wymienić. Przed uroczystością zadbajmy by wszystkie elementy zastawy stołowej były dokładnie wypolerowane. Odciski palców lub niedomyte resztki znajdujące się np. na talerzach są niedopuszczalne i uprzykrzą posiłek każdego gościa. Jeśli chcemy nadać naszemu stołu bardziej uroczysty charakter, zadbajmy o pasujący kolorystycznie obrus, serwetki czy świece. Niewielki bukiet, który nie będzie zasłaniał twarzy siedzących przy stole także będzie mile widzianym dodatkiem.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zastawy stołowej?

Wybierając porcelanową zastawę sprawdźmy czy będziemy mogli myć ją w zmywarce. Jeśli często korzystamy z mikrofalówki, zwróćmy uwagę, czy na naczyniach jest odnośnie tego  stosowna informacja. Jeśli zdecydujemy się na pozłacane naczynia, nie będziemy mogli podgrzewać w nich potraw. Kupując serwis zapytajmy sprzedawcy czy jest możliwość dokupienia pojedynczych elementów, w przypadku gdy któryś się zbije lub zniszczy. Na inne aspekty należy zwrócić uwagę podczas korzystania z usług online.  Jeśli zdecydujemy się na zakup zastawy stołowej przez Internet,  sprawdźmy opinie o sprzedawcy. Zbyt niska cena za serwis również powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak.  Skorzystajmy z porównywarki cenowej i wybierzmy zastawę, która będzie spełniała nasze oczekiwania pod względem wizualnym jak i cenowym. Nie zapominajmy jednak, że zakup serwisu jest zazwyczaj inwestycją na lata, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Lepiej wydać więcej na zastawę wykonaną z wysokiej jakości materiału, przez co będziemy mogli się cieszyć jej niezmiennym wyglądem przez długi czas.

elegancka zastawa stołowa

Pamiętajmy, że moda na ekstrawagancką zastawę może szybko przeminąć. Kupując serwis przeważnie myślimy nad inwestycją długoterminową. Z tego względu warto zastanowić się czy geometryczne naczynia w oryginalnych wzorach nie są chwilowym kaprysem tylko przemyślaną decyzją. Jeśli jednak planujemy urządzać przyjęcia w różnym stylu, często i dla wielu gości, powinniśmy przemyśleć zakup dwóch zastaw. Zależnie od charakteru imprezy będziemy mogli dobrać serwis lub w razie potrzeby połączyć jego elementy. Niestandardowe łączenia naczyń zapewnią nam niebanalny wygląd stołu i ciekawą kompozycję kolorystyczną. Nasze starania z pewnością zostaną docenione przez zaproszonych gości.